Güvercinlerde Çiçek Hastalığı

 

Güvercinlerde meydana gelen çiçek hastalığı viral kökenlidir, (kuşcular arsında çicek tabiri ile bilinen, mantarlardan kaynaklanan hastalıkla karıştırılmamalıdır) genelde posta kuşlarında diğer kuşlara nazaran daha yaygındır. Deri üzerinde oluşan bu tipik sivilce şeklindeki kabarcıklar, bu hastalığa Çiçek isminin verilmesinin sebebidir.Boğazda, ağız içinde, gagada, göz kenarlarında ve diğer deri üstü bölgelerinde meydana gelebilir. Çicek kuru ve nemli ortama kolaylıkla uyum sağladığı için,deri üzerini yüksek derecede tahriş eder.Çiçek virusu vücuttan, göz akıntısı, tükürük ve burun akıntısı olarak atılır. Bu akıntılar yere damlar ve kurur. Kuruduktan sonra uçuşan kuşlar tarafından toz ile birleşmiş olarak ortalığa yayılır.Tabiki Çiçek Virusunun kana ulaşabilmesi için deride oluşabilecek en ufak sıyrık , yırtık veya yaralar yeterlidir.Böylece kana ulaşan virus,orada bir sürü çoğalma aşamasından sonra tekrar deriye ve ağız bölümündeki ıslak dokuya ulaşır yerel ve sınırlı olarak dokuda tahribata yol açar.Ağız, boğaz ve göz kenarında açık deride oluşan kabarcık birikimleri, diğer bakterilerinde yaraya kolaylıkla girişini sağlar ve buda yaranın iltihaplanmasını sağlar. Bu aşamadan sonra Çiçek ıslak boğaz dokusunda,kokulu, peynirimsi ve gittikçe büyüyen şekiller alır, bununla beraber yemin boğazdan geçmesini ve solunumu zorlaştırır, böylelikle açlıktan ve havasızlıktan ölümler meydana gelebilir.Deri üzerinde oluşan bu viral yaralardan Çiçek hastalığı kolaylıkla tanımlanabilir.

 

 

 

Hastalık belirli antibiotiklerle tedavi edilebilir.

İleri derece hastalıklarda, yani boğaz kısmını kapamak üzere olan vakalarda,yara üzerinde oluşmuş kabuklar yavaşça kanatmadan koparılır ve üzerine inceltilmiş hafif İyot sürülür.

Diğer bakteriyel enfeksiyonları önlemek için ense derisi altına az dozajlarda Baytril veya eşdeğer herhangi bir antibiotik 6 saat ara ile 3 defaya kadar uygulanabilir.

Ayrıca 7 gün boyunca sularına chlortetracyclin veya benzeri koyulabilir.

Hasta olmayan veya hafif geçiren kuşlara 5 gün sularına katılması kafi gelebilir.

Hastalık bulunmayan kümeslerde hemen aşılama gerekmektedir.Ayrıca bütün kümesin, yuvaların,salmaların ve tüm temizlik aletlerinin, piyasada bulunan kaliteli dezenfektanlar ile dezenfekte edilmesi gereklidir.

Ayrıca 4 hafta süreli, haftanın bir gününde tedaviye devam edilmelidir.

 

Tedavi:

1. İlerlemiş hastalıklarda hemen günde birkaç defa ağızdaki kabuklar alınır ve bir kulak pamuğu ile hafif iyot sürülür.

2. Diğer bakteriyel enfeksiyonları önlemek için ense derisi altına az dozajlarda Baytril veya eşdeğer herhangi bir antibiotik 6 saat ara ile 3 defaya kadar uygulanır.

3. 7 gün boyunca sularına chlortetracyclin veya benzeri koyulur. Hasta olmayan veya hafif geçiren kuşlara 5 gün sularına katılması kafi gelir. 4 hafta süreli, haftanın bir gününde tedaviye devam etmek gerekir.

4. Hastalık bulunmayan kümeslerde hemen aşılama gerekir.

5.Tüm kümes ve aletler dezenfektelenmelidir.

6. Bölgede Çiçek varsa her sene bir defa kuşları aşılamak gerekir

Kümeste atlatılan hastalık bir ömür boyu kuşlara direnç sağlar.

Ornithose (Göz nezlesi)


Göz nezlesi Chlamydien denilen mikrobun çoğalmasından dolayı oluşur ve kuştan insanada bulaşıcıdır. Bu hastalık ekseri mayıs ve temmuz arası veya ekim ve aralık arası yaygındır.
Yavru kuşlarda Ornithose öldürücüdür, eke kuşlarda ise belirtisiz veya hafif belirtili olabilir. Genelde bulaşıcı nezle ile beraber görülür.
Chlamydien mikrobu dışkı, göz yaşı, gaga ve boğazdaki balgamdan veya sütümsü maddeden geçicidir. Belirtili veya belirtisiz kuşlar daima mikrop taşıyıcıdır. Hastalığın bulaşması solunum yolu ile, yemden, sudan veya yavruya kusarken gerçekleşir. Ornithosenin başlangıcında kuşlarda dengesizlik, iştahsızlık ve yüksek oranda su tüketimi, verimsizlik ve yavrularda ölüm gözlenir. Kimi kuşlarda göz iltihabı belirgindir, gözler sulanır, ışıktan sakınırlar ve gözlerini kapatırlar. İltihabtan dolayı gözde sulanma oluşur, göz pınarı tıkalı olduğundan su gözden dışarı akar. Başlangıçta akıntı sulu olup daha sonra koyulaşır ve iltihab halini alır. Bu nedenle göz kapakları birbirine yapışır, akıntı yol bulamaz ve göz içinde toplanır, gözü tahriş eder ve kör olmasına yol açar. Genelde bu hastalık önlemsizde 1 hafta içinde geriler, fakat bir kaşıntı belirir. Kuşlar bu kaşıntıyı gidermek için göz kapaklarını omuzlarına sürerek fayda ararlar. Bu hastalığın belirtisi omuz tüylerinin yapışkan olmasından anlaşılır.
Kuşların az bir kısmı ayni anda hastalanır ve bu yüzden hastalık 3 ve 4 haftaya uzanır. Genelde üst solunum yolları tıkanır, kuş boğazdan soluk almaya başlar. İltihabtan dolayı kuşlar hapşırarak veya kafalarını sallayarak solunum yollarını açmaya uğraşırlar. Bu yüzden burun ve kafa tüyleri kirlenir.
Hastalık akciğer ve hava torbacıklarının iltihabına yol açar. Bu sebebten hırıltılı nezle başlar.
2 ila 3 haftalık yavruların genelde 80 % i ölür. Eke kuşlarda uzun vadeli hafif bir hastalık baş gösterir ve bu en sorunlusudur, çünkü bünye zamanla direncini kaybeder, mikrobun çoğalmasından karaciğer tahriş olur,yeterince görevini yapamaz ve yağ bağlar. Uzun süren hastalık solunumu zorlaştırdığı için kalbe de zararı dokunur ve daima kalıcı kalp rahatsızlığı bırakır.

 

Bulaşıcı Nezle


Nezlede Ornithosede olduğu gibi ayni belirtileri gösterir, fakat göz iltihabı oluşmaz. İki hastalığın bir birinden ayırt edilebilmesi bir hayli güçtür, çünkü ikiside ayni anda kuşta belirebilir. Tabi bulaşıcı nezle Ornithosenin durumunu dahada kötüleştirir. Nezle sadece solunum yolları hastalığıdır. Mikrop her kuşta bulunur ancak vücut direncinin azaldığı zaman baş gösterir.
Hastalık dışkıdan, yemden, sudan, ve temizlik malzemelerindende bulaşabilir. Hastalık uzun vadeli olup zor geçicidir. Başlangıçta kuşların uçuş anında kondüsyon yetersizliği görülür, bunun sebebi solunum yollarının, yani boğaz, akciğer, ve hava torbacıklarının iltihablanmasıdır. Burundan su şeklinde sümük akmaya başlar, bu daha sonra koyulaşır ve bu akıntı burun üstünü grileştirir. Gaga açıldığı zaman boğazda balgam olduğu göze çarpar. Balgamdan ötürü bütün solunum organları oldukça tıkalıdır ve kuşun ağzıdan solumasını gerektirir, bu esnada kulakla duyulabilen fokurtular meydana gelir. Bunun nezle olup olmadığını anlayabilmek için gece kümeste kuşların hareketsiz olduğu an dinlemekte yarar vardır.

 

 

Göz nezlesi ve Bulaşıcı nezle bütün diğer hastalıklara, Salmonelle, Paramyxo (baş dönmesi), Kokzidios, ve Çiçek hastalığı gibi, yol açar. Bunları önleyebilmek için vaktinde önlem almakta yarar vardır.

OXYTETRACYCLIN-PLUS
TYLOSIN-PLUS